معرفی MySql

اگر شما هم تجربه‌ی کمی در زمینه‌ی دنیای برنامه نویسی وب و کار با PHP را داشته باشید، حتما واژه‌ی MySQL را شنیده‌اید. شاید از خودتان پرسیده باشید که MySQL  چیست؟ من ارسلان میربزرگی، می‌خواهم در این مقاله اطلاعات کاملی را در مورد کاربردهای MySQL ، Query و زبان SQL با شما، به زبان ساده و غیرتخصصی صحبت کنم.

پیش از شروع بحث، می خواهیم به سراغ مفهوم دیتابیس یا پایگاه داده برویم. دیتابیس (Database) محلی است که مجموعه از داده‌ها و اطلاعات ورودی کاربر در آن ذخیره و نگهداری می‌شود. زمانی که ما یک سایت را راه اندازی می کنید، به یک دیتابیس قوی برای نگهداری اطلاعات کاربران، مطالبی که در سایت بارگذاری می کنید، بخش نظرات ثبت شده بازدیدکنندگان و یا هر اطلاعاتی که بعدا بخواهید دوباره به آنها سر بزنید، نیاز دارید. MySQL در واقع یک سیستم مدیریت دیتابیس (Database Management System یا DBMS) است و توسط آن می توانید یک دیتابیس را بسازید و آن را مدیریت کنید.

در دنیای کامپیوتر و فضای مجازی، داده‌ها نقش اصلی را در ایجاد ارتباط و کلا وجود ارتباطات ایفا می‌کنند. بنابراین حفاظت از داده‌ها بسیار پر اهمیت است. تمامی اطلاعاتی که شما در قالب عکس، فیلم، متن، سند، محصول و هر چیز دیگری به نرم افزار، سایت یا اپلیکیشنی وارد می کنید، توسط زبان‌های برنامه‌نویسی به داده‌های قابل فهم برای سیستم تبدیل می شود و در صورتی‌که شما بخواهید به آنها دسترسی پیدا کنید، مجددا به وسیله همین زبان‌ها به همان شکلی که شما وارد سیستم کرده‌اید، برایتان نمایش داده‌خواهدشد.

what is mysql

ویژگی‌های MySQL چیست؟

MySQL نرم افزار مدیریت دیتابیس است اما شاید از خودتان بپرسید چرا MySQL ؟ جواب این سوال در ویژگی‌های منحصر به فردی است که این نرم افزار دارا است. ویژگی‌هایی مانند کارایی بالا، هزینه مقرون به صرفه برای راه اندازی و نگهداری، یادگیری و پشتیبانی آسان، کاربرد گسترده در وب، ارتباط قوی با زبان برنامه نویسی PHP از جمله مزیت‌هایی است که استفاده از این سیستم مدیریتی را برای اعمال هرگونه ویرایش بر روی دیتابیس، عملی می‌کند.

what is mysql

 

Query چیست؟

گفتیم که MySQL یک نرم افزار مدیریت دیتابیس است و توسط آن می توانیم ویرایش‌های لازم را بر روی دیتابیس انجام دهیم. اما عملیات‌های ریز مانند پاک کردن یک داده خاص، ویرایش بخشی از یک داده، اضافه کردن داده جدید یا حتی جستجو برای یافتن یک داده خاص، همگی توسط Query ها انجام می شوند. یک Query دستوری است که از سمت شما به پایگاه داده برای انجام یک عملیات خاص داده می شود. به زبان ساده‌تر Query ها درخواست شما را به زبان قابل فهم برای دیتابیس تبدیل می کنند.

زبان SQL و ارتباط آن با MySQL :

در پاراگراف قبل در مورد Query توضیح دادیم. اکنون می خواهیم به سراغ SQL برویم. SQL یا Structured Query Language، زبانی خاص است که به شما برای مدیریت و ایجاد یک Query کمک می‌کند. شما توسط زبان SQL می‌توانید، Query ها را بر روی دیتابیس اجرا، داده‌ها را از دیتابیس فراخوانی و وارد کنید. همچنین داده‌های موجود را ویرایش، آپدیت، حذف و یا حتی یک دیتابیس جدید بسازید. در کل قابلیت‌های زبان SQL بسیار زیاد است که در مقاله‌ای دیگر به صورت مفصل به آن خواهیم پرداخت.

 و در آخر

MySQL در واقع یک سیستم مدیریت دیتابیس (Database Management System یا DBMS) است. توسط این سیستم می‌توانید یک دیتابیس را بسازید و آن را مدیریت کنید. در دنیای کامپیوتر و فضای مجازی، داده‌ها نقش اصلی را در ایجاد ارتباط و کلا وجود ارتباطات ایفا می‌کنند. بنابراین حفاظت از داده‌ها بسیار پر اهمیت است.وبسایت میربزرگی قصد دارد تا با ارائه مقاله‌ها و تجربه‌های کاربردی شما را در زمینه یادگیری و رفع اشکالاتتان کمک کند. در صورت وجود هرگونه سوالی به من ایمیل بزنید.

 

ارسال دیدگاه

Captcha 9 + 1 =

در صورت نیاز و یا هر گونه مشکل ایمیل بزنید

پیام با موفقیت ثبت شد.
خطایی رخ داده است.